Zgłoś naruszenie...
Wybierz jedną z poniższych opcji.
Ten komentarz dotyczy mnie lub znajomego:
atakuje mnie,
atakuje znajomego.
Komentarz dotyczy czegoś innego:
spam lub oszustwo,
propagowanie nienawiści,
przemoc lub krzywdzące zachowanie,
treść o charakterze erotycznym.
Napisz
PANEL

wpisy na blogu

Biedronki azjatyckie - czy są zagrożeniem?

Blog:  zielona-ola
Data dodania: 2020-10-28
wyślij wiadomość

Tym razem temat okołoogrodniczy :)

Być może niektórzy z Was stali się "ofiarami" biedronek azjatyckich. Owady te na jesień szukają schronienia w naszych domach, aby przetrwać zimę. Znajdziemy je między innymi przy oknach - to właśnie przez framugi okienne dostają się do naszego domu. 

Jak je rozpoznać? Biedronki azjatyckie nazywa się też arlekinami - ze względu na ich kolorystykę. Są pomarańczowe, czerwone, także czarne. Kropki występują w różnych liczbach, potrafią także zmieniać swoje kolory. 

Kto powinien unikać biedronek azjatyckich? Przede wszystkim alergicy. Owady te potrafią ugryźć - robią to częściej niż znane nam biedronki. Wydzielana przez nich żółta substancja jest trudna do sprania, do tego może wywoływać reakcje alergiczne, na przykład w postaci bąbli. Objawy alergii to również pokrzywka, astma, zapalenie spojówek.


Dlaczego biedronki azjatyckie są zagrożeniem? Między innymi dlatego, że atakują rodzime gatunki biedronek. Są także szkodliwe dla drzew owocowych. 

Jak się przed nimi zabezpieczyć? Unikajmy korzystania z silnych środków chemicznych, które mogą zagrozić naszym polskim biedronkom (ich dobroczynne działanie to chociażby zjadanie mszyc). Najlepszą opcją będzie uszczelnienie okien i drzwi  oraz użycie moskitiery, a także sprawdzenie, czy w budynku nie znajdują się dziury i szpary, przez które biedronki azjatyckie mogą wejść do środka. 


Więcej o  biedronkach azjatyckich można przeczytać tutaj: https://poradnik-ogrodniczy.pl/inwazja-biedronek-azjatyckich-atak-biedronek/


Pamiętaj! Jeśli nie radzisz sobie z pracami w ogrodzie, na przykład z pielęgnacją i usuwaniem szkodników, skorzystaj z pomocy specjalistówhttps://greensolutions.com.pl/


Pozdrawiam!

Wrzosy w ogrodzie i donicy

Blog:  zielona-ola
Data dodania: 2020-10-06
wyślij wiadomość

Wrzosy to rośliny, które wszystkim kojarzą się z jesienią. I słusznie - to właśnie jesienne miesiące są czasem, kiedy wrzosy wyglądają najpiękniej. Cudownie ozdabiają nasze ogrody i są ciekawym akcentem kolorystycznym wśród złotych liści. Dzisiaj opowiem krótko o tym, jak uprawiać wrzosy zarówno w ogrodzie, jak i w donicach.

Wrzosy w ogrodzie

Najlepszym stanowiskiem na małe wrzosowisko będzie słoneczne, spokojne miejsce, delikatnie podwyższone, aby w ziemi nie gromadziło się zbyt wiele wody. Gleba powinna mieć odczyn między 3,5 a 5,5 - zadbajmy również o jej przepuszczalność, żyzność i wysoką zawartość próchnicy. Wrzosy mają płytki system korzeniowy i nie lubią zbyt wilgotnego podłoża. Optymalne będzie więc takie rozwiązanie:

  • podlewamy nie za często, ale obficie, omijając części roślin na powierzchni
  • aby uchronić się przed parowaniem wody z ziemi, dobrze będzie położyć na niej korę lub torf (w celu dodatkowego zakwaszenia możemy wybrać kompostowaną korę). 

Wrzosy nie lubią, gdy nadmiernie je nawozimy. Dużo lepszym rozwiązaniem będzie wykorzystanie szczepionki mikoryzowej - więcej o tym piszą specjaliści z Green Solutions: https://greensolutions.com.pl/wrzosy-uprawa/


Wrzosy w donicy

Pamiętajmy, aby po zakupie przesadzić wrzosy! Pojemniki, w których je kupujemy, są zdecydowanie za małe i mają niewystarczającą ilość ziemi. Najlepsza donica dla wrzosów to taka, która jest szeroka. Nie musi być bardzo głęboka, ponieważ wrzosy mają płytki system korzeniowy. Podobnie jak w przypadku sadzenia w ogrodzie, nie możemy zapomnieć o dwóch bardzo ważnych czynnościach: dbamy o przepuszczalność (drenaż) gleby oraz na wierzch wysypujemy korę. 

Przy podlewaniu zwracajmy uwagę na jakość wody - nie może być w niej wiele wapnia. Sprawdzimy to, robiąc mały test. Nalejmy wody do pojemnika i odstawmy go na kilka godzin. Osad na dnie to właśnie wapń.

Dobre miejsce na donicę z wrzosami jest słoneczne i osłonięte przed wiatrem. Nie poleca się trzymania wrzosów w domu, bo szybko słabną (szczególnie przy grzejniku).


To wszystkie najważniejsze informacje. Pamiętajcie, że jest ponad 1000 odmian wrzosów i każdy może mieć swoje specjalne wymagania - zwracajcie uwagę na to, co zaleca sprzedawca.


Pozdrawiam serdecznie!

Zielona Ola

4Komentarze
Data dodania: 2020-10-06 19:11:03
Sory , mi się nie podobają są paskudne :P:P
odpowiedz
Data dodania: 2020-10-07 15:52:01
każdy ma swój gust :) może jeszcze nie trafiłeś na swoją odmianę - jest z czego wybierać, bo jest ponad 1000 odmian wrzosów!
odpowiedz
Odpowiedź do pensjonat
Data dodania: 2020-10-06 22:08:22
Nie słuchaj Pensjonata, bo ma chyba jesienną chandrę. Wrzosy są piękniunie, szczególnie jak rosną na większej powierzchni. A najpiękniejsze są dzikie wrzosowiska... po prostu cudo.
odpowiedz
Data dodania: 2020-10-07 15:52:56
Zgadza się - naturalne wrzosowiska wyglądają niesamowicie! Zapierają dech w piersiach... wspaniale, że można samemu stworzyć sobie ułamek takiego krajobrazu
odpowiedz
Odpowiedź do naszfamiliaris
zielona-ola
ranga - mojabudowa.pl sympatyk
Wyślij wiadomość do autora OBSERWUJ BLOGA
statystyki bloga
Odwiedzin bloga: 11061
Komentarzy: 10
Obserwują: 9
On-line: 9
Wpisów: 14 Galeria zdjęć: 48
o nas
Każdą wolną chwilę - bez względu na pogodę, która panuje za oknem - spędzam na świeżym powietrzu. Prace w ogrodzie to moja największa pasja. Wyciągam pomocną dłoń w kierunku poszukujących odpowiedzi na pytania dotyczące ogrodnictwa. Współpracuję z różnymi ...
Projekt
bez piwnicy
ETAP BUDOWY - Brak
ARCHIWUM WPISÓW
2021 czerwiec
2021 luty
2021 styczeń
2020 grudzień
2020 październik
2020 wrzesień
2020 lipiec
2020 maj
2020 kwiecień
2020 marzec
2020 luty

OBECNIE NA BLOGU
1 niezalogowany użytkownik